NALED navodi da je paušal oblik poslovanja koji preduzetnici najčešće biraju.
Iz te organizacije ocenili su da su brojni pozitivni efekti reforme paušalnog oporezivanja koju su oni inicirali pre pet godina, među kojima su posebno istakli predvidivost, objektivizaciju i povećanje budžetskih prihoda.
Paušalno oporezivanje je najpopularnije kod domaćih preduzetnika jer im omogućava dosta fleksibilnosti u poslovanju, kaže šefica jedinice za digitalizaciju, inovacije i preduzetništvo u NALED-u Irena Đorđević Šušić.
Najvažniji doprinos reforme paušalnog oporezivanja je to što je obezbedio da taj sistem bude poptuno objektivizovan, smatra Dušan Vasiljević, direktor Odeljenja za konkurentnost i investicije iz NALED-a.
Irena Đorđević Šušić navela je i druge benefite poreske reforme, ali je ukazala i da ta reforma ipak nije sprovedena u potpunosti.
Dušan Vasiljević je dodao da su se povećali i prihodi države od naplate ovog poreza.
Paušalci su preduzetnici koji porez plaćaju prema paušalno određenoj osnovici i nemaju obavezu da vode poslovne knjige kao što to moraju činiti privredna društva i drugi tipovi preduzetnika. Sve poreske obaveze paušalaca su unapred definisane i oni ne moraju imati detaljno i pomno evidentiranje svakog prihoda i rashoda koji su ostvarili unutar firme. Poreske obaveze paušalaca mogu se izračunati putem onlajn kalkulatora na sajtu ePorezi. Ne mogu ipak svi preduzetnici dobiti paušalni status, već samo oni čiji godišnji prihod od usluga ne prelazi šest miliona dinara.